«اوراق گام» ابزار برنامه ریزی بلند مدت تولید

معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا بیان کرد:  

 

 

 

استفاده از اوراق گام برای تامین مالی فروشندگان در طول زنجیره به ویژه در قالب قراردادهای پریمیوم با امکان برنامه ریزی بلندمدت و به منظور تولید و فروش بسیار حائز اهمیت است.

 

 

 

 

محمدحسین رحمتی، با بیان این که بخش عمده محصولات بورس کالا در بازار فیزیکی را زنجیره فولاد و پتروشیمی تشکیل می دهد، گفت: به پشتوانه حجم بالای معاملات در حوزه فولاد و پتروشیمی، طرح اتصال به سامانه گام بانک مرکزی به منظور تسویه اعتباری و الکترونیکی معاملات پیشنهاد شده که بعد از برگزاری جلسات و مذاکرات متعدد، تکمیل می شود.

 

وی افزود: استفاده از این ابزار برای تامین مالی فروشندگان در طول زنجیره به ویژه در قالب قراردادهای پریمیوم با امکان برنامه ریزی بلندمدت و به منظور تولید و فروش بسیار حائز اهمیت است.

 

اعتبار جدید برای مجموعه زنجیره تولید معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با اشاره به این که اوراق گام از خریدار نهایی به فروشنده کالا منتقل می شود، اظهار داشت: اوراق گام در طول زنجیره می تواند به چرخش درآید و اعتبار جدیدی را برای بخش تولید فراهم کند.

 

رحمتی در پایان با تاکید بر این که هم اکنون امکان استفاده از اوراق گام در تسویه معاملات بورس کالا به صورت دستی فراهم است، گفت: با توسعه الکترونیکی استفاده از اوراق گام در تامین مالی زنجیره محصولات، پیش بینی می شود شناخت از مزایای این اوراق افزایش یافته و بخش مهمی از تامین اعتبار رایج در معاملات بازار فیزیکی به روش اوراق گام تسویه شود.

منبع خبر: روزنامه ابرار اقتصادی - 9 بهمن 1402

دیدگاه کاربران