برای واردات کالا از ابتدای سال جاری ۱۷.۵ میلیارد دلار ارز تامین شده است

مرکز مبادله ارز و طلا ایران؛  

 

 

 

مرکز مبادله ارز و طلا ایران تصریح کرد که از ابتدای سال جاری ۱۷.۵ میلیارد دلار ارز برای واردات کالا تامین شده که سهم صنایع از این میان ۹.۹ میلیارد دلار است.

 

 

 

 

 

طبق اعلام مرکز مبادله ارز و طلا ایران، از اول فروردین تا نهم تیرماه ۱۴۰۳، مبلغ ۱۷ میلیارد و ۵۸۳ میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی، دارو، کالاهای تجاری و بازرگانی، واردات در مقابل صادرات و خدمات تامین شده است

برا این اساس، برای کالاهای اساسی سه میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار، ‌برای کالاهای تجاری و بازرگانی مبلغ ۹ میلیارد و ۹۶۷ میلیون دلار و برای خدمات ۳۵۰ میلیون دلار و برای واردات در مقابل صادرات سه میلیارد ۲۸۵ میلیون دلار تامین ارز صورت گرفت.

همچنین، برای واردات کالای اساسی کشاورزی شامل گندم، دانه‌های روغنی و نهاده‌های دامی سه میلیارد و ۲۵۹ میلیون دلار، برای دارو، مواد اولیه دارویی و تجهیزات پزشکی ۷۲۱ میلیون دلار و در مجموع سه میلیارد و ۹۸۰ میلیون دلار برای کالای اساسی و دارو ارز با نرخ ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان با هدف حمایت از مصرف کنندگان و دسترسی اقشار جامعه به کالاهای ضروری با قیمت ارزان‌تر پرداخت شد.

مطابق این گزارش؛ تامین ارز نیمایی برای «صنایع حمل و نقل و خودرو»  معادل یک میلیارد و ۳۰۷ میلیون دلار، «صنایع تجهیزات برق و الکترونیک» معادل یک میلیارد و ۴۷۷ میلیون دلار، «صنایع معدنی» معادل ۶۶۱ میلیون دلار، «ماشین آلات و تجهیزات تولید» معادل ۸۱۱  میلیون دلار و «منسوجات و پوشاک» معادل ۴۴۴ میلیون دلار صورت گرفته است.

این گروه‌ها همچنین به ترتیب ۷۵۵، ۱۵۵، ۶۱۶، ۶۳۰ و ۲۹ میلیون دلار ارز توافقی یا واردات در مقابل صادرات تا پایان روز ۹ تیرماه سال جاری دریافت کرده‌اند.   

علاوه بر این، پنج میلیارد و ۲۶۷ میلیون دلار ارز نیمایی و یک میلیارد و ۹۸ میلیون دلار ارز واردات در مقابل صادرات به سایر صنایع اختصاص داده شده است.

منبع خبر: خبرگزاری موج - 11 تیر 1403

دیدگاه کاربران