اتصال ایران به پاکستان با خط جدید ریلی

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران:  

 

 

 

مشخصا در باره موضوع کشور پاکستان، از زاهدان تا میرجاوه (مرز ایرانو پاکستان) 96 کیلومتر فاصله دارد اما به لحاظ ریلی در این مسیر به پاکستان هم اتصال ریلی داریم و هم نداریم.

 

 

 

 

 

با خط فوق عریض احداث شده 110 سال گذشته که بسیار مستعمل بوده به پاکستان اتصال ریلی داریم اما با خط ریلی استاندارد کشورمان که منطبق با استانداردهای اروپایی است به این کشور متصل نیستیم.

 

مدیرعامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران از اتصال ایران و پاکستان با مسیر ریلی جدید خبر داد.

 

میعاد صالحی در باره اعلام آمادگی پاکستان برای عضویت در کریدور شمال - جنوب و ظرفیت های ریلی دو کشور اظهار داشت: در مجموعه راه آهن تلاش بر این است که تبادلات ریلی را با کشورهای همسایه افزایش دهیم، در راستای تحقق این هدف اگر مشکل نرم افزاری مانع بود با کشورهای همسایه پروتکل هایی را به امضا رساندیم برای اینکه واگن دو کشور وارد خاک همدیگر شوند.

 

اگر نیاز به یکسان سازی تعرفه ها بود یا تخفیفاتی اعمال شود یا تعرفه های ترجیحی به اجرا برسد، تلاش بر این بود که با تمام کشورهای همسایه در باره تعرفه ها این اقدامات انجام شود.

 

همچنین در این مسیر اگر حلقه مفقوده برای اتصال ریلی بین کشورها وجود داشت به سمت احداث مسیر ریلی رفتیم.

 

مدیر عامل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران گفت: مشخصا درباره موضوع کشور پاکستان، از زاهدان تا میرجاوه (مرز ایرانو پاکستان) 96 کیلومتر فاصله دارد اما به لحاظ ریلی در این مسیر به پاکستان هم اتصال ریلی داریم و هم نداریم.

 

با خط فوق عریض احداث شده 110 سال گذشته که بسیار مستعمل بوده به پاکستان اتصال ریلی داریم اما با خط ریلی استاندارد کشورمان که منطبق با استانداردهای اروپایی است به این کشور متصل نیستیم.

 

برای اتصال ریلی به پاکستان نیاز داریم خط آهن نرمال و استاندارد احداث کنیم که بتوانیم با لکوموتیوها و واگن های باری کشور خودمان با نقطه صفر مرزی تردد داشته باشیم.

 

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه خط آهن موجود بین ایران و پاکستان خط فوق عریض است، افزود: در حال حاضر به صورت محدود از این خط استفاده می شود اما بار باید با لوکوموتیو کشور پاکستان باید تا زاهدان منتقل شود که همین اقدام کار را متفاوت می کند.

 

وی گفت: خط آهن فعلی زاهدان تا میرجاوه 96 کیلومتر طول دارد و خط ریلی غیرنرمال است و بار باید در این مسیر با کامیون ترانشیپمنت داشته باشد یا جابجایی از مد ریلی به جاده ای و بالعکس انجام شود در حال حاضر انتقال بار از این مسیر نمی صرفد با احداث خط جدید انتقال از مسیر انجام خواهد شد.

 

مدیرعامل شرکت راه آهن با اشاره به محل تامین مالی مورد نیاز احداث خط جدید زاهدان – میرجاوه ادامه داد: 10 میلیارد دلار تهاتر نفتی برای نوسازی ناوگان ریلی و ساخت خطوط راه آهن در نظر گرفته شده که 5 میلیارد دلار از استجازه نفتی 5 خط راه آهن شلمچه - بصره ، احداث خط دوم بافق-تربت حیدریه - سنگان ، خط زاهدان - میرجاوه و مسیر شیرگاه - میان دوره واریانت پل ورسک و همچنین نوسازی ناوگان انجام می شود .

 

این مسیر توان ترانزیت و جابه جایی 8 میلیون تن بار در سال را دارد.وی با اشاره به روابط سیاسی دو کشور و اثرگذاری آن در احداث خط جدید ریلی و تبادلات تجاری بین دو کشور اظهار داشت: در حال حاضر هم در شرایط فعلی حجم صادرات بار به صادرات خوب است و موضوع این است که به دنبال این هستیم همین بار از طریق ریل به این کشور منتقل شود.

منبع خبر: روزنامه اقتصاد پویا - 20 تیر 1403

دیدگاه کاربران